11. новембар 2017.

ПРАВОСЛАВНИ ВИТЕЗ, Николај Васиљевић Гогољ

Уочи 62. Београдског сајма књига у издању издавачке куће Бернар из штампе је изашла књига „Православни витез. Николај Васиљевич Гогољ“.
Православни витез Николај Васиљевич Гогољ Библиотека Тихи глас/ приредио и превео Ранко Гојковић ; уредник Благоје Пантелић. - Стари Бановци ; Београд : Бернар 2017
Православни витез Николај Васиљевич Гогољ, Библиотека Тихи глас/ приредио и превео Ранко Гојковић, уредник Благоје Пантелић. - Стари Бановци, Београд, Бернар 2017.
                                   
   Књига представља ризницу духовног блага непознатог српском читаоцу о животу и стваралаштву једног од највећих писаца руске књижевности 19.века.
   Књига је подељена на три целине: на текстове познатих руских религиозних мислилаца 19. и 20. века о Гогољу, на кратка еписторална разматрања у које спада неколико писама професора Плетњева и неколико веома значајних писама самог Гогоља, и на делове Гогољеве духовне прозе, скоро потпуно непознате српском читаоцу.
   Гогољ, који је провео свој живот монашки у свету, у сталној молитви и послушању, у својој прози оваплоћује хришћанске идеале, богочежњивост, и пре свега, неизмерну љубав према Богу, према православној Русији, Русима и Словенима уопште. У предивној молитви Пресветој Богородици, коју је и српско монаштво јако волело, откривамо да се Николај Васиљевич интересовао за српске народне песме и да је учио српски језик.
   „Човек мора да се подсећа да он није никаква материјална скотина, већ високи грађанин високе небеске државе. И све док он не почне да колико-толико, живи животом небеског грађанина, неће успети да доведе у ред ни свој живот земаљског грађанина“- Гогољеве речи које, када се једном прочитају, не могу се избрисати из душе православног верника.
  „Православни витез“ је намењен свим православним верницима - да ојачају у вери и љубави; боготражитељима- да открију Бога, и свима онима који још увек сумњају у постојање хришћанских идеала у овоземаљском животу.
   Књига је смештена у библиотеку „Тихи глас“. Библиотека „Тихи глас“ доноси до читалаца богословску, теолошку и филозофску мисао руских писаца са краја 19. и почетка 20. века: Ивана Иљина, архиепископа Илариона Троицког, архиепископа Јована Шаховскоја, Сергеја Фудеља, Ивана Буњина, и многих других...
   
   извор: www.pravoslavie.ru

Нема коментара:

Постави коментар