30. јун 2018.

Свечано прослављен Видовдан у манастиру Грачаница и отслужен парастос косовским јунацима на Газиместану


                                         
    Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Амфилохије на Видовдан је служио Свету архијерејску литургију у манастиру Грачаница, на Косову и Метохији, уз саслужење Преосвећених епископа рашко-призренског Теодосија, умировљеног захумско херцеговачког Атанасија, будимљанско-никшићког Јоаникија, полошко-кумановског Архиепископије охридске Јоакима, пакрачко- славонског Јована, свештенства, свештеномонаха и великог броја вјерног народа.

    У беседи након Јеванђеља, Високопреосвећени Митрополит Амфилохије је казао  да камен који одбацише зидари постаде крајеугаони камен васионе, неба и земље. Тај крајеугаони камен свега што се догађало и што се догађа у историји до наших времена и што ће се догађати у будућности, јесте Господ наш Исус Христос. У знаку Његовог Распећа и Васкрсења је судбина света и људске историје и све што је истинско и право било, што јесте и што ће бити, оно је обасјано Христовим живоносним гробом и часним крстом, Његовим Распећем  и Васкрсењем.
    “ Живи сведок тога јесте и овај свети дан који прослављамо, који је празник овога народа који празнује вековима пророка Амоса, Светог Великомученика Косовског Лазара. Његов и њихов живот, и живот овога светога места је у знаку Христа распетог и васкрслога тако је било, тако јесте и тако ће бити до краја света и века. Само онај народ и онај човек и оно време које гради своју грађевину на том крајеугаоном камену, само тај народ зна зашто живи на овој земљи и само тај човек зна шта је и ко је и какав је смисао његовог земаљског живота“, рекао је Митрополит Амфилохије .
    Он је казао да Косовска гробница није ништа друго него одсјај, продужетак и наставак гроба Христовога-јерусалимскога, и као што је Христов гроб живоносни тако је и Косовска гробница живоносна гробница не само за овај народ него је та Гробница косовска светионик свих европских народа и свега онога што је часно и честито било у тим народима до данашњега дана.
    Подсјећајући да Косово није никада било и није ни данас безнађе него је нада и да ће тако остати, Митрополит је да они који не знају шта је Косово хоће да га деле Косово.
    „Шта значи поделити Косово? То значи поделити ћивот Светога краља Дечанскога, распарчати краља Дечанскога и његове Свете мошти. То значи делити мошти Светих архиепископа пећких  и светиње које сијају овде кроз векове и сијаће до краја света и века. Има и оних који би хтели да ставе Косово, Косовску гробницу, Косовски завет на референдум. Ставити на референдум главу Лазареву може само неко ко нема разума, памети, знања, мудрости јер Косово је глава Лазарева а његово тело је у Раваници а овај други дио Србије то је тело Лазарево. Одрећи се главе Лазареве то значи остати безглав, одрећи се самога себе и свога бића и свога звања историјског, одрећи се грађења своје будућности на том крајеугаоном камену- Христу Богу распетоме и васкрсломе“, казао је Архиепископ цетињски Амфилохије и закључио да се одрећи тога и стављати на референдум или делити, може само онај који се враћа султану Мурату и који покушава да на његовом насиљу гради и своју и будућност других народа који живе на овим просторима по Божјем знамењу.
    Митрополит је казао да је тираније било кроз векове на овим просторима, али нико никада од овога народа, ни када је остајао ни када је бежао са ових простора, није делио и стављао на референдум КиМ, своје биће, судбину,  звање пред Богом, људима и историјом.
    „То никада није било и неће бити док је разума и памети, све дотле док је ћивот Светога краља Стефана Дечанскога овде, а биће до краја света и века. Претрпио је 620 година насиља па је опстао ћивот Светога краља. Он је победилац и они који су његовог духа. Све дотле док су ћивоти Светих патријараха, архиепископа српских у Пећкој патријаршији и док је Пећке патријаршије, Дечана, Грачанице, Богородице Љевишке и других светиња, док тога семена буде било овде и оних који су му верни и који граде своју личну, народну и будућност других народа око себе на том светом семену, на том камену на коме је Бог поставио да се гради људска  историја и све што је часно и честито у њој, докле буде тога биће и вас који сте верни Лазаревом завету, Видовданском завету, који знате да крст носите и да Васкрсења не бива без смрти“, истакао је владика Амфилохије и додао да нема будућности, ни овом ни било ком другом народу без грађења своје будућности на тој вери, правди и истини Божијој, на вечном непролазном људском достојанству, на жртовању онога што је пролазно за оно што је вечно и непролазно.
    На крају Свете литургије владика Теодосије се захвалио присутним архијерејима на њиховој несебичној љубав коју показују кад год је Косово у питању,  спремности да заједно служе и Богу приносе љубав, труд и жртве и да опстану на овим просторима.
    Након тога је Митрополит Амфилохије уручио српским мајкама ордење Југовића  које Епархија рашко-призренска додјељује мајкама које испуњавају Божију заповјест Рађајте се, множите се и напуните земљу.
    Епархија је уз подршку Канцеларије за КиМ Владе Србије и ове године златни орден додијелила мајкама које су родиле петоро и више дјеце а живе на Косову и Метохији а сребрни орден мајке Југовића за оне који су родиле четворо дјеце. Канцеларија је обезбједила за свако дјете новчану помоћ од 100 евра као подршка рађању и опстанку на овим просторима.
   Златни орден Југовића додељен је мајкама Биљани Перић из Пасјана, Гордани Секулић из Ливађа код Грачанице, Блажици  Синадиновић из Газиводе, Радојки Орловић и Миљани Антонијевић из Зубиног Потока, Данијели Костић из Рајетића, Јелени Милутиновић из Лукара, Јасмини Трикош из Рашке, Ружици Влашковић из Лепосавића, Маји Недељковић из Косовске Митровице, Слађани Антић из Беревца, Снежани Јовановић из Грачанице, Стани Арсић из Новог Бадовца, Сањи Филиповић из Ливађа.
   Сребрни орден мајке Југовића додељен је Данијели Милић из Гојбуље, Дани Јовановић из Видова, Милени Поповић, Весни Николић и Ради Покимица из Рашке, Јелени Веселиновић из Постења, Благици Гођевац и Марици Милојевић из Лепосавића, Лидији Радовановић из Малог Звечана, Јелици Радовановић из Житковца, Радици Гвозденовић из Рудине, Оливери Стојковић из Косовске Митровице,Радици Начић, Милени Јаковљевић и Светлани Радосављевић из Племетине, Стани Мишић, Јоргованки Милић, Данијели Поповић Марини Ристић и Тијани Ковачевић из Прилужја, Драгани Бојковић из Доње Брњице, Слађани Петковић из Бабиног Моста, Дијани Симић из Врбовца, Анкици Нојкић из Могиле, Сузани Мирковић из Партеша, Милица Дејковић и Ивани Савић из Шилова и Зорици Лазић.
   Обраћајући се српским мајкама Митрополит црногорско-приморски Амфилохије је казао да су деца светиња и да су они једино благо на земљи и да зато насилници кроз векове од султана Мурата па све до ових савремених султана убијају децу. Он је казао да су Клинтон и његова дружина неправднији од султана Мурата и сви они који на том и таквом насиљу граде будућност света, посебно будућност Косова и Метохије.
    „Веома сам растужен због мојих монтенегрина, нису то Црногорци, који су то муратовске насиље савремено признали и његове плодове потврдили. То су неки монтенегрини који на насиљу мисле да граде будућност. Онај који брине сама о својој дјеци у ово наше вријеме, штити своју децу а заборавља ову децу која се рађају овдје, тај није далеко од Мурата и његове дружине до Клинтона и савремених тирана који хоће да буду господари судбине свијета“, рекао је митрополит и додао да су ове мајке оне које ходе путем правим, истинским, мајке Југовића и да зато примају благослов Божији а Бог ће их наградити још више у Царству небескоме.
    Након Св. Литургије, доделе ордена и трпезе љубави коју је припремила игуманија грачаничка монахиња Стефанида са сестрама Архијереји, свештенство и верни народ упутили су се на Газиместан где је одржан традиционални парастос пострадалим косовским јунацима. Након парастоса вернима се обратио умировљени Епископ Захумско-херцеговачки Атанасије говорећи о смислу жртве и љубави коју је показао Св. Кнез Лазар и који вековима надахњују српски народ у чијем је народном бићу и етосу Косово и Метохија кључни елемент еванђелског и хришћанског опредељења.
Беседа умировљеног Епископа захумско-херцеговачког г. Атанасија Јевтића на Газиместану на Видован 2018. године:

    Ево нас на страшном месту постојанства и достојанства. Српски народ има пословицу „Кадар бити стићи“ и стигли смо да ослободимо Косово. Кадар бити некада и повући се, утећи привремено, али најважније на страшном месту постојати. Ми смо овде на том месту постојанства.
    Кад је дошла јединица на Газиместан, која је прва избила овде, капетан је предложио војницима ко ће да прочита песму „На Газиместану“ Милана Ракића који је био конзул у Приштини. Војник је пришао капетану шапнуо му, а у том излази из строја песник Ракић и рецитује своју песму, јер је имао наду (1912. година, Први балкански рат ослобођење Косова–прим. аут). Лажу који кажу нама, деци овога века, да нас захватила западњачка река, и да нам се душе опасности-смрти плаше. Има нажалост оних који су и на власти и који се плаше. Kукавице. Говоре нећемо гинути, али могу да гину косовска деца. Његова деца неће да гину!? Ако треба, даћемо животе за ново ослобођење Косова. Е, да Бог да и биће тако.
    Кад је дошао на Косово, дични син Светога великомученика Лазара Косовског, Стефан, висок, Деспот српски, подигао је онај стуб и запис на њему Косовски. Прошле године сам га читао.  Е, да Бог да, да се нађу да подигнемо тај споменик овде, како на њему храбро пише, да он говори и сведочи. Овај споменик је подигнут хвала Богу и сведочи, али и наши доласци овде, браћо и сестре, сведоче о томе.
    Нисмо погнуте главе, нисмо понижени, а хоће да нас понизе. Данас је говорио митрополит (у беседи у манастиру Грачаница, митрополит Амфилохије–прим. аут.), да хоће да спроводе референдум. О чему, вели, референдум? О Косову и Лазаревој глави? О деспоту Стефану, о песнику Ракићу? Ми ћемо се борити за Косово и опстаћемо и остаћемо, али немојмо да се подајемо јефтиним пропагандама. Поменуо је Митрополит да следују многи султану Мурату – ако не Мурату, онда следују Ердогану. Он је постао личност у Србији, а колико је само инвестирао у Приштини, у Пазару, Сарајеву… Турке нам доводе и не знам кога још. Имамо ми своје јунаке, имамо ми будућност своју. Кажу ми људи у средишној Србији, сутра да буде мобилизација пола би се нас јавило добровољно на Косово. Даће Бог доћи ће и тај дан.
     Христос Васкрсе! Ваистину васкрсе!
     Живеће Србија! Живеће Косово и Метохија! Живеће овај народ!

     извор: www.eparhija-prizren.com

Нема коментара:

Постави коментар