18. фебруар 2020.

ТРИФУНДАНСКЕ МОЛИТВЕ У ВЕЛИКОЈ ХОЧИ


Отац Сава игуман Дечански у Великој Хочи: Господ нас у Цркви Господњој сабира са свих страна да будемо једно у Христу, као што се у овом виногорју овде сакупља грожђе са многих лоза, са многих чокота, да би се добило вино које ћемо принети на Светој Литургији.
   Светом литургијом, коју је у капели посвећеној Светом Трифуну у Великој Хочи, служио архимандрит Сава, игуман манастира Дечани, уз саслужење игумана манастира Зочиште оца Стефана, пароха великохочанског оца Миленка, пароха ораховачког, оца Веље, професора Призренске богословије оца Бојана и ђакона Милана из Ораховца, почело је обележавање дана виноградара у ораховачком крају.
   Осим мештана Велике Хоче и Ораховца, као и околних места литургији је присуствовало и 150 постдипломаца и студената са Универзитета из централне Србије, који су окупљени око фондације “За српски народ и државу”, са својим домаћинима замеником директора Kанцеларије за KиМ Душаном Kозаревом и помоћником Дејаном Павићевићем, у тродневној посети Kосову и Метохији.
   Игуман дечански отац Сава је у празничној беседи говорио о животу и делима Светог мученика Трифуна, о празнику који се прославља као почетак рада у виноградима, али и о значају сабирања у храмовима на Светој Евхаристији и између осталог казао:
   -Господ нас у цркви Господњој сабира са свих страна као што се у овом виногорју овде сакупља грожђе са многих лоза, са многих чокота, да би се добило вино које ћемо принети на Светој литургији. И у том вину, од много тих гроздова и то из разних винограда све бива и постаје једно, све постаје Христос. Тако исто и хлеб који умесимо и који приносимо у Тајни Евхаристије сачињен је од пшенице, опет са многих поља, често потпуно различитих крајева наше земље или из иностранства, одакле год се купи или набави или донесе. Тако да је управо у Литургији саткана та чудесна тајна новог начина постојања којим нас Господ позива, а то је да будемо сви једно у Христу, истовремено будући и многи, различити али не подељени не раздељени и не одвојени једни од других. То је велика разлика коју указују Свети оци и то је тај начин постојања који нас утврђује у љубави, а љубав је управо свест и спознаја да смо сви повезани, да смо сви удови једнога тела, једнога организма у коме не може једна рука против друге руке, у коме не може један орган против другога органа, а да се тело не разболи. Зато је важно да стално живимо у тој свести, да је негујемо и да узрастамо у њој и онда ћемо узрастати у тајни љубави Христове и у свему ћемо видети Његов чудесни знак, Његов чудесни код који је Он уткао у васцелу твар, а посебно у човека који носи лик Божји, који је створен по лику Божјем.
   На литургији је освештан и преломљен славски колач који је испред општине Ораховац, која Светог Трифуна слави као општинску славу, принео Марко Сташић из Велике Хоче, а за наредну годину је део колача узео Зоран Грковић. Поред славског колача освештани су и чокоти винове лозе које су виноградари из села јутрос донели, после обичајног орезивања својих винограда. Ти чокоти ће по речима виноградара из Велике Хоче, стајати наредне године пред иконом у њиховим домовима.
   Отац Стефан, игуман манастира Зочиште је честитао празник оцу Сави и братији дечанској као и окупљеном народу и казао:
   -Господ нам је дао светитеље да нас у тешким моментима живота нашега укрепе и покажу нам да је Бог наш живи и истинит и да је његово обећање нелажно, јер Он није обећао земаљско царство и земаљска добра већ је рекао да је донео мач, мач да радвоји верног од неверног, зло од доброга. Господ нам је обећао и Царство Небеско за које ми хришћани треба да се спремамо и за које нам је један од узора Свети Трифун. Нека је срећан и Богом благословен празник, оцу Сави који овај метох држи, и свима овде, и оцу Миленку, и оцу Kирилу и целом народу који овде живи и опстаје на овим просторима и моли се светом Трифуну и свима својим заштитницима.
   Отац Сава се на крају још једном обратио окупљенима осврнувши се на одбрану светиња у Црној Гори и казао да је црква наша кућа и наш дом и док је нама цркве не треба ничега да се бојимо:
   -Видите нашу браћу и сестре у Црној Гори како их Црква све обједињује. Нема ту више ни партија, нема ту више ни овога ни онога. Обједињује их истина Божја, правда Божја, светиње наше. Да се угледамо на њих и да и ми овде као што смо се и ових 20 година окупљали око Цркве заједно, чувамо оно што су нама наши стари оставили. Тако да ако сачувамо светиње сачуваћемо нас саме. Ако чувамо светиње ми чувамо и нашу кућу и нашу породицу, јер те светиње су знак и симбол нашег живог односа са живим Богом, Спаситељем нашим, и зато су оне важне, не као грађевине, не као уметничка дела, и то су, али понајвише зато што су то куће Божје које нас спајају и повезују. Тако и овај метох и сви ови метоси овде и све ове цркве у Великој Хочи су стални знаци подсетници ко смо, шта смо били, шта јесмо сада и шта треба да будемо и останемо, ако хоћемо да не будемо развејани на све стране и изгубимо се и као народ и као појединци.
   Kао и у свим виноградима у Ораховцу и Великој Хочи, и у Дечанском винограду је симболично, молитвом и орезивањем првих чокота почела сезона рада за ову годину. Прве чокоте је, после прочитане молитве орезао игуман дечански отац Сава.
   Орезивању винограда и Литургији у Великој Хочи, присуствовао је српски редитељ Горан Радовановић, чији је филм Енклава приказиван у многим биоскопима широм земље и света.
   За трпезом љубави у гостопримници при цркви Светог архиђакона Стефана у Великој Хочи, Општина Ораховац је доделила плакету за најбоље вино за прошлу годину у Великој Хочи, која је припала породичној винарији Лукић, из овог села.
   Пре одласка из Велике Хоче заменик директора Kанцеларије за KиМ је казао да ће држава Србија наставити да помаже народ и пољопривреднике у Великој Хочи и Ораховцу, а студенти који ових дана обилазе Kосово и Метохију имају за циљ да се упознају са светињама и животом људи на овим просторима.
   -Ови млади људи имају прилику да у ова три дана заједно са нама обиђу Kосово и Метохију и упознају начин на који наш народ живи на овим просторима, да виде да је овде безбедност и даље тема, али и са каквим се тешкоћама овде свакодневно суочавају. Ово им је прилика да се упознају са Kосовом и Метохијом практично, не само по имену и симболици, да по имену и презимену упознају те људе и децу који живе овде - рекао је у Великој Хочи заменик директора Kанцеларије KиМ Душан Kозарев.

  Оливера Радић
   извор: www.pravoslavie.ru

Нема коментара:

Постави коментар