Translate

9. април 2020.

Школа црквеног појања , 5. емисија , ПРВИ ГЛАС


                                     
Чланови Српског византијског хора Мојсије Петровић поју мелодије из књиге Осмогласник - Старо српско црквено појање
едиција Богословски уџбеници, у издању Светог архијерејског синода СПЦ, Београд, 2011.
Догматик првог гласа на вечерњем уочи недеље
у петој седмици Часног поста 2020. године
Поју: јереј Горан Пањков, Милан Петковић и Немања Трифковић
Храм Успења Пресвете Богородице у Модричи
Звучни запис преузми овде: www.slovoljubve.com

                                 





   У данашњој емисији започињемо са појединачном обрадом гласова српског црквеног народног појања, које је у ноте ставио и у зборнику „Осмогласник“ уредио Стеван Стојановић Мокрањац. Чућете које су то основне тоналне и мелодијске карактеристике првог гласа, од којих се напева састоји, каква је формална структура напева, од којих се образаца један напев и састоји и тако даље. Препоручујемо свима који ову емисију желе да прате, да набаве допуњено издање „Осмогласника“, а то су издања после 2010. године, јер се у њему налазе записи напева које Мокрањац својевремено није уврстио, а које су додали проф. Предраг Ђоковић и проф. Предраг Миодраг.

   Посебност ове емисије јесте и показивање методе учења црквеног појања, која је у богатој педагошкој пракси проф. Ђоковића показала одличне резултате. Ова метода потиче лаике да се и музички описмене бар на основном, почетном нивоу, а образованим музичарима олакшава боље разумевање комплексног ткања српског црквеног народног појања.

   Подсетимо да је проф. др Предраг Ђоковић, ванредни професора на катедри за Црквену музику и појање на Музичкој академији Универзитета у Источном Сарајеву, чији животопис можете пронаћи код прве емисије "Школа црквеног појања".
   Овај циклус емисија Радио "Слово Љубве" у својој 10. години непрекидног емитовања програма, посвећује великом јубилеју наше помесне Цркве - осам векова аутокефалности, а реализује благодарећи несебичној подршци Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама при Министарству правде Републике Србије.

Нема коментара:

Постави коментар