фото: Душица Ломовић |
ту је увек успевала једино просвећеност.
Деспот Стефан Лазаревић
Тропар Стефану, глас 8. Јако забрало крјепкоје јавилсја јеси страждушчему роду нашему, Стефане премудре, и посљедовав царственим родитељем твојим, отечество наше украсил јеси церквами многими. Во вјерје же свјатјеј оци нашја наставил јеси, в њеј же не престај и нас укрепљати, молитвами твојими у престола Вишњаго.
Kао снажни бедем показао си се у страдалном роду своме, Стефане премудри, и следио си у делима царске родитеље твоје, украсивши отаџбину многим црквама. Остао си у вери наших Светих Отаца, у њој не престај ни нас да укређљујеш, молитвама твојим, пред престолом Вишњег Бога.
Заволео си свог верног војника Стефана Високог, Христе Боже, и послао му силу благодати, да сазна Тајне Небеске и ревнује за славу Твоју, којој се и ми клањамо, и свагда Те молимо: Смилуј се на нас, Спаситељу, у Царству Твоме.
ИКОНОПИСНА РАДИОНИЦА МАНАСТИРА ЖИЧА |
Свети деспот Стефан Високи. Син кнеза Лазара Хребељановића и кнегиње Милице. По мајци наследник круне Немањића. Рођен 1377. године на двору свога оца у Kрушевцу. Одгајан у побожности и од малена васпитан у православном хришћанском духу. Kао младић изучавао је световне и духовне књиге, особито Свето писмо. После косовског слома примио је са шеснаест година од своје мајке власт у Србији. Био је један од најобразованијих и најпросвећенијих српских владара. написао је чувено Слово љубве, један од најлепших поетских дела наше средњовековне књижевности. Обновио је град Београд и у њега пренео своју престоницу из Kрушевца. Попут славних предака из царске лозе Немањића, обновио је и подигао велики број цркава и манастира. Славни манастир манасија код Деспотовца је најпознатија његова задужбина. Скончао у миру на данашњи дан 1427. године.
Епископ Николај, ОХРИДСKИ ПРОЛОГ, Сабрана дела, књига 13, Глас цркве, Шабац, 2013.
Нема коментара:
Постави коментар