Translate

22. децембар 2018.

Молитвено сећање на епископа Хризостома (Столића)

   Молитвено сећање на знаменитог архијереја Српске Цркве

   Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког г.  Јустина, Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније служио је 18. децембра 2018. године свету архијерејску Литургију и парастос у храму Светог великомученика Георгија у манастиру Рујан, поводом шесте године од упокојења епископа Хризостома Столића.
   Саслуживали су протојереји-ставрофори Ненад Илић, архијерејски намесник жички, и Зоран Јанковић, старешина храма Светог Ђорђа у Ужицу; протојереји Иван Радовановић, службеник Епархије жичке, Небојша Дабић, парох у Чачку,  и Радоја Сандо, старешина храма Светог Саве у Краљеву; јереји Богдан Митровић, парох у Јежевици, Ђорђе Лазаревић, парох у Чачку, и Дејан Марковић, службеник Епархије жичке; јерођакон Нектарије (Ђурић) и ђакон Ђорђе Филиповић.
   Поред служашчих учешћа су узели и многи свештенослужитељи, монаси, теолози, пријатељи и поштоваоци лика и дела блаженопочившег епископа Хризостома.  После свете Евхаристије и парастоса, служен је помен крај гроба блажене успомене владике Хризостома.
   По завршетку молитвеног сабрања приређена је трпеза у манастирском конаку око које се потрудио настојатељ манастира јеромонах Теодосије са својом обитељи.


   Епископ Хризостом (Столић) је рођен 1939. године у Руми, где је завршио основну и средњу школу. По завршетку средње школе одлази у манастир Дечане, где је замонашен и рукоположен у чин јерођакона и јеромонаха од стране тадашњег Епископа рашко-призренског Павла. Године 1966. одлази у Америку, где је на Богословској академији Свете Тројице у Џорданвилу дипломирао из литургијског богословља. По завршеним студијама служио је као парох у српским храмовима у Чикагу и околини.
   Испуњавајући свој монашки завет, одлази у Свету Гору - у манастир Хиландар. У том манастиру провео је двадесет година. Ту је произведен у чин архимандрита од стране Патријарха цариградског Димитрија. Као запажен монах био је први епистат (протос) Свете Горе у два наврата. У манастиру Хиландару је вршио дужност библиотекара. На том послушању стално се духовно развијао, узрастајући и у молитвеном подвигу и интелектуално. Плод његовог рада у библиотеци јесте књига Светачник, у два тома, коју је написао и објавио на српском језику, а приредио је и Литургију Светог апостола Јакова у преводу на српски језик.
   Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве, на редовном заседању од 14. до 24. маја 1988. године у Београду, изабрао је архимандрита Хризостома за Епископа западноамеричког. Епископ Хризостом је управљао том епархијом до 1992. године, до избора за Епископа банатског. У тој епархији, поред обнове Епископског двора, више храмова и црквених здања, у непосредној близини Вршца подигао је и манастир Средиште. Такође, развио је велику издавачку делатност.  Године 2003. изабран је за Епископа жичког. Устоличење у трон Епископа жичких у манастиру Жичи извршио је Патријарх српски Павле.
   Као Епископ жички, владика Хризостом је, уз свеукупну архипастирску службу, покренуо снажну градитељску, а поврх свега издавачку делатност. Епархија је добила нови Епархијски центар у Краљеву како администрација и друге делатности не би ометале монашки живот у Жичи. Обновио је запустеле манастире и осветио многе нове цркве, све у славу Божју и на духовну корист благочестивог народа Богом спасаване Епархије жичке, у којој су столовали такви архијереји као што су били Јефрем (Бојовић), Свети владика Николај, Герман (потоњи Патријарх српски), Василије (Костић) и Стефан (Боца).
   Владика Хризостом је обновио предратни часопис Жички благовесник и покренуо издаваштво, објављујући издања литургијске, богословске и историјске садржине. Дуго година био је уредник Календара Црква, гласила Светог Архијерејског Синода. Био је члан Комисије Светог Архијерејског Синода за припрему издања Служебника, Србљака и других богослужбених књига. Као приређивач објавио је на српском језику Свето Јеванђеље, Апостол, Архијерејски чиновник, као и дванаест томова Минеја.
   Упокојио се у Господу 5/18. децембра 2012. године, на празник Преподобног Саве Освећеног, у раним јутарњим часовима, у Епископском двору у Краљеву.

    извор: www.spc.rs

Нема коментара:

Постави коментар