Translate

17. март 2014.

Свети владика Николај, ПОКАЈАЊЕ - ПРЕШНА ПОТРЕБА НАШИХ ДАНА

Манастир Вазнесење

    Неко од Светих Отаца завапио је Богу: Господе, дај ми један, једини дан за који се не морам кајати!
   Ово не може сваки разумети.
   Ово може разумети само онај хришћанин, који је навикао да стоји на стражи своје душе и да у њој запажа најутанчаније покрете добрих и злих жеља, добрих и злих мисли. А жеље и мисли родитељи су речи и дела.

   Међутим има људи који се зову хришћанима, а којима је увек на језику готово самооправдање: Ја немам зашта да се кајем у животу.
   Каква самообмана!
   И каква разлика између оног светог човека који је желео један, једини дан чист и безгрешан, и ових "безгрешника" који цео свој живот, тј. хиљаде и хиљаде дана, сматрају светим и безгрешним.
   На сваком и свачијем опелу православни свештеник се моли Богу за опроштај грехова покојникових, па каже: ...јер нема човека који је жив а да није згрешио. Како згрешио? Словом, дјелом или помишленијем, дакле, и помисли могу бити грех. И жеље могу бити грех. Речи и дела произилазе, или рађају се, од помисли и жеља. Ово су као родитељи, оно као деца. Могу они бити и бездетни, па ипак човечија душа да буде сва у греху. То јест, могу наше зле помисли и зле жеље остати у нама неизражене и најављене кроз речи и дела, па ипак сва наша душа да буде помрачена грехом.
   Уми срце своје од зла, говори Господ (Јер,4,14). На другом месту опет у Библији каже се: Није Бог као човек да суди по спољашности, него он испитује срца и утробе.
   Отуда је јасно да се покајање тражи не само за речи и дела, него и за помисли и жеље.
   Како народ мисли и осећа?
   На једном молитвеном скупу певаху људи и жене неку песму о покајању, завршавајући сваку строфу овим рефреном:
   Покајање Богу радовање,
   Некајање паклу радовање.
   После отпеване песме устаде један човек, кога називаху брат Крстивојем, па изговори једну красну реч о потреби покајања. Пишем ово памећу:
   Читали сте, вели, браћо и сестре, у Светоме Писму, а чули сте и од својих свештеника, да је Бог оставио покајање за спасење. Не тражи Створитељ од нас неку небесну праведност. Зна Он од каквог смо састава. Нисмо ми као дворац од гранита, него као кућа од земље. Зна Он то боље него ми сами што себе знамо. Зато тражи од нас да колико год можемо уздржавамо се од греха и безакоња, а када сагрешимо да се одмах покајемо.
   У ове мутне дане наши свештеници највише говоре о покајању и позивају народ на покајање. По својој сељачкој памети ја рачунам да ако би се сав народ покајао, не би нам сав свет могао ништа наудити. Зар није тако браћо?
   Тако је! - одјекну кроз вечерњу тишину.
   Било је времена, драга браћо, кад ја нисам имао појма о покајању. Прво, нисам знао да се треба кајати, друго, био сам горд да би се кајао, и најзад, било ме је стид да признам грех и да се покајем.
   Па сам онда испитивао стање код других људи и разумео ово што ћу вам рећи - три су узрока некајању: незнање шта је грех, гордост и стид.
   Ја рекох што имадох. Само још да поновим - само нас покајање може спасти од свију зала. А сада нека настави
Свети Николај Жички
www.spc.rs

Нема коментара:

Постави коментар