Translate

6. јул 2015.

Етос православног исцељења, VI Кратка историја исцељења у Цркви

   Није претерано рећи да је нагласак на лечењу особа један од великих дарова које је хришћанство дало свету. Почело је од Христа. Јеванђеље бележи бројне примере у којима је Христос исцељивао свакојаке болести, како духовне тако и телесне. Свети Лука, и сам лекар, забележио је највећи број њих у свом Јеванђељу, а касније је показао у Делима апостолским како је та моћ исцељења била дата Апостолима. Не треба да изненади то што је уметност лечења на крају прогона и током првих векова била развијена, и што напредује и до данашњег дана.
Путир, 1997.
Милоје Марковић, Чувар времена, Горњи Милановац, 2010.
   Православно хришаћанство има богату историју исцелитеља који се поштују као светитељи. Близанци Св. Козма и Дамјан су били лекари у време Диоклецијана и Максимијана пре окончања прогона. Рођени у Арабији, постали су познати као "бесребрници" јер су одбијали да приме било какав новац за своје услуге. Поштују се у источној и западној Цркви, али на Истоку носе и назив "Чудотворци", јер су поред лечења тела, такође изгонили демоне и уклљањали другу таму из душа, баш као што је и Христос чинио. Исцелитељски дар су приписивали Христу, кога су звали "Великим Лекаром", сматрајући себе Христовим оруђем исцелења, утехе, сведочења и освећења.
   Православље је имало и друге велике светитеље исцелитеље. Хронос(1999) је детаљно описао житије Светог Луке, као и других двадесет лекара од којих су осамнаест били мисионари а двојица свештеници. Један од свештеника је био Свети Сампсон, "гостопримац и лекар из Цариграда", чији се празник слави 27. јуна/10. јула. Свети Сампсон, пореклом из Рима а настањен у Цариграду, живео је у време владавине цара Јустинијана. Постао је толико поштован због своје исцелитељске моћи, молитве, врлине и љубави према болеснима и сиромашнима да га је патријарх Мина цариградски рукоположио за свештеника. Из смерности је често прикривао молитвено исцељење давањем лекова. Исцелио је цара Јустинијана, који је у знак захвалности Св. Сампсону поклонио велики "центар" за лечење, познат као "Сампсонова гостопримница".

протојереј др Џорџ Морели
Лиценцирани клинички психолог и брачни и породични терапеут, координатор Болничког и пастирског саветовалишта Антиохијске Православне Архиепископије, и верски координатор Православног удружења за медицину, психологију и религију. Свештеник је у антиохијској православној цркви Св. Георгија у Сан Дијегу у Калифорнији, САД.

Изворник: http://www.antiochian.org/morelli/the-ethos-of-orthodox-christian-healing
Превод: Милена Тејлор
СВЕТИГОРА, ОБРАЗНИК ЗА ВЈЕРУ, КУЛТУРУ И ВАСПИТАЊЕ
бр. 238, Успење, септембар 2014.

Нема коментара:

Постави коментар