Translate

6. јул 2015.

Протојереј - ставрофор Гојко Перовић, ХИМНА ЉУБАВИ

Преузми везу Радија Светигора:

Протојереј - ставрофор Гојко Перовић: „Химна љубави“

   Ректор Богословије „Свети Петар Цетињски“ протојереј ставрофор Гојко Перовић одржао је изузетно посјећено предавање „Химна љубави“ код цркве Вазнесења Господњег чиме су у Радовићима почеле Духовне вечери које ће се одржавати и овог љета и угошћавати теологе и књижевнике.
   ...Перовић је поруке чувене „Химне љубави“ из посланице апостола Павла Коринћанима довео у везу са Видовданом и косовском жртвом која је у многоме обиљежила историју Црне Горе.

– По начину и форми како је написан текст одваја не само од те посланице, него и од свих посланица апостола Павла. То је одавно препознато као нешто посебно, као стваралачки тренутак који је изузетно надахнут. Неки протестантски теолози чак мисле да је писао други писац јер кажу у тој 13. глави посланица је нешто просто експлодирало. Одједном од пастира који даје савјете како Црква да се организује, како људи да живе, пробудио се пјесник, теолог, духовник који је о љубави рекао нешто што траје до данас, преко чега се људским језиком нешто љепше не може ни додати. Оно што су српски војници урадили у Косовском боју предвођени Светим кнезом Лазаром и Милошем Обилићем, вјерујем, и знам да је то исто једна химна љубави – каже Перовић. Јер, и из текста „Химне љубави“ види се да је ријеч о жртвеној љубави.
– То није само психолошки моменат већ животодавна снага која нас чини кадрима да се ми жртвујемо за другога. Куд ћете већу љубав, него кад се голим животима супротставиш сили која је сто пута јача и коју је народни пјесник описао „Сви ми да се у со претворимо не би Турком ручак осолили“. Покретан мотивом да би био браник незаштићенима, женама, дјеци па Његош каже да ће на гробу тих јунака изнићи цвијеће за далеко неко покољење“, истакао је у надахнутом предавању ректор Цетињске Богословије. Нагласио је и да је током епохе Петровића Косовски бој био основа државности и духовности Црне Горе.
– Црногорци су потез Цара Лазара схватили као метар за љубав, за образ, за морал, за поштење и то им је био образац. Жртва гдје су људи свјесно отишли да погину и да се не врате – рекао је Перовић у свом предавању.

извор: МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРКО-ПРИМОРСКА, 4. јул 2015.

Нема коментара:

Постави коментар