Translate

10. август 2020.

У МАНАСТИРУ ВЕЛИКА РЕМЕТА : О БОГОТРАЖИТЕЉСТВУ: Архимандрит Стефан и протојереј-ставрофор др Милош Весин

31.7.2020.
   Манастир Велика Ремета је један од 16 фрушкогорских манастира. Налази се у источном делу Фрушке горе, северозападно од истоименог насеља и некадашњег Прњавора Велика Ремета, у чијем се атару данас налази. Манастир просторно и административно припада општини Ириг.
   Манастир је посвећен светом Димитрију, а у његовом саставу се налази и црква посвећена овом свецу. У оквиру манастира се налазе и две капеле — светог Јована Kрститеља из 18. века и Успенија Пресвете Богородице из 1970.

   Положај

   Манастир Велика Ремета налази се на јужној страни Фрушке горе, дубоко у планини и на висини од 270 м. Удаљен је свега 5-6 км од пута Београд-Нови Сад, па је лако доступан верницима и другим посетиоцима.

   Историја

   По предању, манастир је основао краљ Драгутин када је у лову пао са коња и остао трајно хром и предао власт свом брату Милутину. Према званичним подацима Велика Ремета се први пут помиње 1562. Постоји и један писани податак из 1509. да је изасланик-калуђер деспотице Ангелине Бранковић долазио у манастир посвећен светом Димитрију (манастир Велика Ремета је посвећен овом светитељу).
   Данашњи манастирски комплекс је веома стар и сматра се да је његова градња започета још у 15. веку. Барокни звоник придодат му је 1735. и посвећен је рођењу светог Јована Претече (светог Јована Kрститеља). Фасада цркве прилагођена барокном изгледу у периоду 1733—1753. Нове иконе за иконостас израђене су у првој половини 18. века. Међутим, престоне иконе су старије. Ове иконе су сликали 1687. придворни руски зографи Леонтије Стефанов, Јоан Максимов и Спиридон Григорев.
   На почетку Другог светског рата у манастир улазе усташке јединице и у њему остају све до пролећа 1943, тако да је комисија загребачког Музеја за умјетност и обрт 10. септембра 1941. дошла да попише имовину манастира и да је однесе у Загреб. Она је преузела свега око 60 предмета, што говори да су остала добра била покрадена и уништена. Kада су пролећа 1943. усташе напуштале манастир, спалиле су га.
   Велика Ремета је обновљена 1982.

   Данашње стање

   Манастир је данас у добром стању. Главна црква је са све четири стране опкољена конацима и има највиши звоник у Срему (38,6 м).

   извор: www.eparhija-sremska.rs

Нема коментара:

Постави коментар