Од увођења верске наставе у просветни и образовани систем Републике Србије протекло је петнаест година и томе у славу придодат је нови број Катихете, свечанији него претходни, како и доликује прослављању годишњице. Часопис излази са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја.
У досадашњем раду Одбора за верску наставу и вероучитеља Архиепископије београдско-карловачке осврт је у првим деловима часописа на вековно искуство Цркве, док су у другом делу текстови који говоре о богословском или практичном раду наших вероучитеља у току једне године, како поверене им школе, тако и сродног епархијског, па и општецрквеног догађања.
Катихета је покушај сумирања петнаестогодишњег постојања верске наставе у Србији, и врло је тешко између две корице часописа побројати теме и практична деловања вероучитеља са ученицима основних и средњих школа, и велика је благодарност за сав редован, али посебно и за ванредан труд предавача верске наставе код нас.
Једна је неостварена жеља: часопис није успео да прекорачи у друге епархије и катихетске одборе наше Цркве како би бар у оквирима својег старања и задатака сви заједно сабрани показивали јединствену бригу за превазилажење тешкоћа, као и приказали успехе у повереном раду.
Верска настава са дистанце од деценију и по показала је да је досадашњим трудом и радом премашила експерименталност, да је сазрело време о признању и указивању достојанства верској настави. Иако праћена и многим тешкоћама и нерешеним питањима, верска настава је освојила срца најмлађих и упутила их на јеванђељску пут врлина.
Председник одбора за катихету Архиепископије београдско-карловачке проф. др Драгомир Сандо поздрављајући са првих страница овог броја Катихете пише: "Поздрављам све вас који размишљате у овом правцу, вас који доприносите квалитету верске наставе, свима онима који поверавају децу Цркви на било који начин, свима добронамерним директорима, управама и наставницима београдских школа и, разуме се, свима читаоцима Катихете...“
У Катихети читамо следеће теме по поглављима: Светоотачка педагогија: Клименттов педагог, мр Драгана Тодоровић; Антиохијска школа, Маријен Дорман; Учење о васпитању у делима светих Отаца IV века, свештеник Евгеније Шестун; Трагови древне крштењске формуле у Новом Завету Оскара Кулмана.
Суштинска тема овог броја Катихете је петнаест година верске наставе, како носи наслов другог поглавља, где прво сазнајемо о председницима и члановима Одбора за верску наставу, а затим читамо: Жена у Цркви Предрага Ђукнића; Веронаука - Црквени живот Сандре Дабић; Верска настава при храмовима мр Драгане Тодоровић; Да ли смо испунили циљ ђакона Радомира Маринковића; Из угла вероучитеља - петнаест година после Јане Ђукић-Вуковић; Петнаест година после Радомира Чвора. Вероучитељи основних школа Вождовца написали су текст Од Аутокоманде до испод Авале. Са оцем Арсенијем Арсенијевићем, старешином Вазнесенске цркве у Београду и ђаконом др Савом Милином обављени су интервјуи у којима дају одговоре на питања везано за веронауку.
Мисија Цркве као посебно поглавље Катихете бави се изузетно важним питањима на која се даје одговор: Млади одлазе из Цркве јер тамо не налазе Христа игумана Петра Мешћеринова; Хришћанска верзија човека Павела Семјоновича Гуревича; Када постите... размишљање пред Велики пост Георгија Парсениоса; 55 максима оца Томаса Хопка за хришћански живот; Уметник као сведок слободе Албера Камија.
Из праксе вероучитеља драгоцени су текстови: Основи верске наставе за децу са посебним потребама Весне Нинковић; У лавиринту адолесценције Миленка Лазића; Интеракција или међусобна захвалност Горице Вујчић; Света Литургија присутни Христос - писана припрема за час др Растка Јовића; Јасеновац – јавни час Драгана Б. Поповића; Пригодно? Прикладно? Прилагођено? Горице Вујчић; Место анимираног филма у православној веронауци Михаила Вуловића; Аплауз на часовима Милоша Маринковића; Навијајте за нас, да наследимо вас! Владимира Радовића.
Хроником важних догађаја завршава се овај број Катихете, који ће бити саставни део живота и рада наших вероучитеља у наредној години, са новим и све бољим резултатима, и све већим бројем полазника веронауке.
Штампање овог броја Катихете помогла је Управа канцеларије за сарадњу са Црквама и верским заједницама при Министарству правде Владе Републике Србије. Вредан спомињања је труд сарадника окупљених у овом броју: лектуру и коректуру извршио је протођакон Радомир Ракић, фотографије су дали ђакон Драган С. Танасијевић и Милорад Видовић. који је урадио и графичку припрему и дизајн.
У Уређивачком одбору Катихете су мр Сандра Дабић, мр Драгана Тодоровић, ђакон Радомир Маринковић, Предраг Ђукнић, ђакон Бранислав Кеџић, Јован Лазаревић, док су сарадници: др Растко Јовић, Срећко Петровић и Славиша Костић. Главни и одговорни уредник Катихете је протојереј-ставрофор др Драгомир Сандо, професор Богословског факултета Београдског универзитета.
Зорица Зец
извор: www.spc.rs
Нема коментара:
Постави коментар