Светлопис: Драган Ђ. Танасијевић |
-Такође апелујемо на оне који су силом прилика морали да напусте ове просторе да се полако врате тамо где су им преци живели, на овој светој земљи, да би ова земља била и остала српска земља. Молимо Господа да сачува наше светиње, Пећку Патријаршију, Високе Дечане, Грачаницу и многе друге светиње које су опстале, као и зидове и рушевине оних које су спаљене и порушене, са надом да ће бити обновљене. Није први пут у историји да смо подизали из пепела, на зидинама срушених храмова обнављали смо и опстајали, ако будемо са Господом биће Господ са нама, рекао је патријарх Иринеј.
-Ово је велики дан за српски Призрен, Српску Цркву и српски народ на Косову и Метохији, рекао је Патријарх након освешћења Богословије, подсетивши да је она прва српска школа на Космету, да је некада то била Богословско-учитељска школа, зЗначајна установа која је 140 година радила без престанка.
-Велике личности су прошле кроз њу, многи од ученика су постали водеће личности у нашој Цркви. Ово је једна од најзначајнијих и најзаслужнијих богословија за нашу културу и Цркву, рекао је патријарх Иринеј и додао да је трагедија ове Богословије, која је била запаљена, била трагедија за цео народ и да је мало ко веровао да ће доћи до њене обнове, али да се обнова догодила захваљујући добрим људима, Србији и помоћи из Норвешке.
-Надамо се да ће обнова Призренске богословије бити повод и прилика Србима да се врате у Призрен, не само овде него на цело Косово и Метохију. Ово је српска земља, када сам дошао овде као ученик 1947. године, као ученик ове Богословије, Призрен је имао 18.000 Срба, подсетио је поглавар Српске Православне Цркве.
Овом приликом Патријарх српски г. Иринеј освештао је и споменик ктитору Призренске богословије, знаменитом Сими Андрејевићу Игуманову.
Свечани чин освећења обновљених здања Призренске богословије била је прилика и да Патријарх српски г. Иринеј заблагодари добротворима који су помогли обнову једне од најзначајнијих просветних установа наше свете Цркве. Орден Светог Саве другог степена додељен је Сретењском ставропигијалном манастиру у Москви и г. Станку и гђи Невенки Станић из Бања Луке. Орден Светог краља Милутина додељен је Европској Комисији, Влади Краљевине Норвешке, Међународној православној хумантираној организацији и г. Младену Милановићу из Мркоњић Града.
извор:www.spc.rs
Нема коментара:
Постави коментар